Monitoring serveru - dohledový systém pro servery a sítě

monitoring serveru - dohledový systém sítě Icinga

Pro klidný spánek nabízíme dohledový systém Icinga.

Pokud využijete služeb našeho proaktivního monitoringu, budete o případném výpadku Vašeho serveru informováni během dvou minut pomocí emailu nebo prostřednictvím SMS.

Dohledový systém umožňuje:

základní kontrolu dostupnosti IP (PING)
rozšířenou kontrolu síťových služeb (DNS, HTTP, IMAP, ...)
zasílání informací na více adres nebo telefonů

Služba monitoring serveru je určena výhradně zákazníkům našeho serverhostingu, vč. pronajatých serverů a VPS, kteří jej mohou využívat za symbolický poplatek 20,- Kč měsíčně ke každému zařízení s vlastní IP adresou.

Pomocí monitoringu je možné kontrolovat také SSL certifikáty a to včetně sledování data expirace.


Jak objednat monitoring serveru?

Monitoring Vašeho serveru objednáte spolu s objednávkou serveru
(zaškrtnutím příslušného políčka v objednávce)

nebo kdykoliv později po přihlášení do uživatelského účtu, v menu "servery".


Jak dohledový systém funguje?

Aby Váš mobil nebo e-mail nebyl zahlcen návalem zpráv se stavy o krátkdobé nedostupnosti (- např. jeden ping) je dohled nastaven na cyklus jednoho poolu o délce 60 sec. Jestliže je zařízení v tuto chvíli nedostupné, zapíše se stav do systémového logu, ale informační zpráva se odesílá až v nedostupnosti druhého poolu.

Po výpadku a opětovném zprovoznění sledovaného zařízení dohledový systém ověří nový stav 3x za sebou po 10 sec. a teprve při 100% úspěšnosti této kontroly vyšle zprávu o ukončení výpadku.

Krátkodobá nedostupnost odezvy neznamená zákonitě nedostupnost serveru, či jiného síťového zařízení, proto pevně věříme, že tato inteligentní služba bude hodnotným přínosem nejen pro techniky z oboru IT.


Doplňkové informace

az do roku 2013 jsme používali pro služby monitoringu dohledový systém WhatsUP Gold od IPSwitch, který ve své době de fakto neměl konkurenci. Postupem času se začaly zvyšovat naše nároky a to nejen do počtu dohledovaných prvků, ale také novějších síťových protokolů (např. IPv6). Původní systém monitoringu to samozřejmě začal nabízet také, ovšem nikoliv v rámci původní licence, ale jako doplatkové upgrady. Cena těchto upgradů během několika let stála v součtu více, než původní licence.

Nejen díky úsporám a cenové politice, ale i v rámci hlubší prováznosti s naším systémem jsme otestovali několik open-source projektů, počínaje známým projektem Nagios. Ve finále po delším zkoumání a mnoha testech zvítezil projekt Icinga, který je de fakto odvozen z Nagiosu.

Historicky používaný dohledový software WhatsUP Gold ponecháváme v provozu už pouze jako redundantní dohled pro důležité prvky naší vlastní infrastruktury.

 
© 2005-2024 TELE3 | všechna práva vyhrazena | Vaše IP 3.236.112.70
 přijímáme platby FIO bankapřijímáme platby Raiffeisenbankgenerujeme QR platbyonline platby Visaonline platby MasterCardpodporujeme protokol IPv6zabezpečení domén DNSSECeshop s výpočetní technikouDebian serverUbuntu serverProxmox Virtual Environmentakreditovaný registrátor CZ domény s certifikacícertifikace Cisco CCNA